Јулијански и грегоријански календар и њихова прецизност
недеља, 25. октобар 2009.
Јулијански календар је календар где се време рачуна са Земље у односу на далеке звезде које изгледају непокретно. Јулијански календар је у употреби у србској, руској и још неким Православним црквама.
Грегоријански календар је календар где се време рачуна са Земље у односу на Сунце. Грегоријански календар је данас у званичној употреби у свету.
Да ли овде има некакве догматске разлике? Рекао бих да нема директне догматске разлике и да се више ради о науци, то јест о астрономији. Дакле, ради се о два различита система мерења времена и то је више научно, а мање догматско питање.
Време мерено по јулијанском календару се назива и сидеричко, то јест звездано време, а време мерено по грегоријанском календару се назива соларно или сунчево време. Сидерички, то јест звездани дан је за 3 минута и 56 секунди краћи од соларног дана. Ево објашњења зашто је то тако према једној анимацији:
Док гледате ову анимацију, важно је да пратите жуту стрелицу, јер то је, уствари, посматрач који се налази на земаљској кугли која ротира око своје осе и око Сунца.
Проблем са соларним временом је тај да се Земља, заправо, не обрће око Сунца за 360 степени у току једног соларног дана, већ за 1 степен дуже, то јест за 361 степен. Али, по грегоријанском календару, соларни дан, а то је дан на Земљи, је подељен на 24 часа, час на 60 минута, а минут на 60 секунди, што се не поклапа са 361 степеном за колико се Земља обрне око Сунца.
Зато се у астрономској науци користи сидеричко, то јест звездано време које је погодније за праћење небеских појава у дужем временском периоду. Сидерички дан је, такође, подељен на 24 сидеричка часа, сидерички час на 60 сидеричких минута, а сидерички минут на 60 сидеричких секунди.
4 comments:
Спасибо за новост
pozdrav!
sto bi onda rekli da je ovaj nas julijanski kal. tacniji i da ove sve price okogregorijanskog padaju u vodu ?
Goc1972 sa Aladina!
Па, ако астрономи, то јест научници користе Јулијански календар, онда управо тако испада, то јест да је Јулијански календар прецизнији, а што је и био циљ да кажем у овом тексту.
Уз сво поштовање, ово није тачно и закључак је погрешан.
Разлика између Грегоријанског и Јулијанског календара нема везе са сидеричким временом и сидеричком годином. Ради се о томе да треба, по неком систему, рачунати време тако да дужина календарске године буде што ближа тропској години, која је по Њукомбу - 365.24219879 дана!
Ово вам говори човек који се професионално бавио позиционом астрономијом и који је ватрени присталица Јулијанског календара, без обзира на његову мању тачност.
Постави коментар